BŪTIS: PAMĄSTYMAI   / PASAULIS: APŽVALGOS // KOKS BUVO 2019 KIAULĖS LAIKOTARPIS BEI KĄ PRANEŠ  2020 METALINĖS ŽIURKĖS METAI /Pamąstymai/ # 2019 – 12 – 29

BŪTIS: PAMĄSTYMAI            PASAULIS: APŽVALGOS

KOKS BUVO 2019 KIAULĖS LAIKOTARPIS

BEI KĄ PRANEŠ  2020 METALINĖS

ŽIURKĖS METAI

(Pamąstymai) 

ROMUALDAS ČERNECKIS, www.dirst.lt 

2019 – 12 – 29

Štai jau ir sulaukėme paskutinių šio gruodžio dienų. Tad dirstelkime, koks gi buvo 2019 – ųjų Kiaulės laikotarpis bei kokie galimi 2020 – ųjų Metalinės Žiurkės metai. Žinoma, mus dominančiais aspektais.

Apie besivystantį daugiapoliarinį pasaulį

Patinka kam nors ar erzina, bet Kiaulės laikas pažymėjo: akivaizdu – pasaulis jau tampa daugiapoliarinis. Anksčiau planetoje viešpatavusios Jungtinės Amerikos Valstijos susilaukė stiprios Kinijos ir Rusijos konkurencijos dėl politinės galios pasidalinimo tarptautinėje arenoje. Šįmet, pavyzdžiui, palikusios sąjungininkus kurdus likimo valiai, JAV beveik pasitraukė iš Sirijos, tuo galutinai leisdama Rusijai šeimininkauti toje pilietinio karo nuniokotoje šalyje. Nesisekė amerikiečiams susitarti ir su branduolinį ginklą turinčia Šiaurės Korėja, taip pat jie nepasiekė pergalės prieš Talibano judėjimą Afganistane.

Kodėl būtent šitaip vystėsi įvykiai 2019 – ųjų Kiaulės laikotarpiu? Manau, jog daugeliu atvejų tai Donaldo Trumpo įgyvendintos politikos pasekmės. JAV prezidentas, tiesą sakant, vykdė rinkėjams duotus pažadus. Tarptautinėje erdvėje jis pasuko izoliacionizmo kryptimi, kuriai būdinga neintervencinė karinė, ekonominio nacionalizmo (protekcionalizmo) politika.

Regis, šįmet D. Trumpas ypatingą dėmesį skyrė savo politiniams priešininkams nugalėti Jungtinėse Valstijose, kur turėjo aršius oponentus demokratus, kurie kontroliuodami Atstovų rūmus oficialiai paskelbė dabartiniam šalies lyderiui apkaltą. Tačiau Senate viešpataujantys respublikonai, tikėtina, atmes šią politinių konkurentų prieš prezidentą panaudotą nepasitikėjimo priemonę.

Taigi, kiauliškai susikirto globalizmo bei nacionalizmo idėjos.

Kitąmet Metalinė Žiurkė parodys, kaip tęsis ši arši priešprieša. Matyt, JAV lyderis švęs pergalę, bet artėjančius šalyje prezidento rinkimus jis pasitiks su apkaltos šleifu. Kita vertus, ir dabartinė abiejų šalyje vyraujančių partijų priešybė kažin ar pasibaigs…

Be abejo, stebėjau galingiausių valstybių vadovų susitikimus, susipažinau su  žiniasklaidos paviešintais jų pareiškimais, spaudos konferencijomis. Reiškia, viršūnės tarėsi, ginčijamais klausimais, bandė ieškoti kompromiso. Tai teigiama, nors ne visada pavykdavo susitarti.

Tuo tarpu dalykai, kurie vyko už žurnalistams nepasiekiamų uždarų durų, dažnokai likdavo nežinomi. Galimai svarstyti aštrūs tarpusavio bendradarbiavimo ar būsimi pasaulio perdalijimo klausimai. Bent jau tokia pas mane nuojauta…

Europos Sąjungoje, NATO

Kiaulės metais Jungtinė Karalystė (JK) siekė išstoti iš ES, bet susidūrė su daugeliu trukdžių. Po ryžtingų JK premjero Boriso Džonsono politinių veiksmų dar šįmet reikalas pajudėjo iš prieštaringo sąstingio. Beje, D. Trumpas pritarė JK vadovo pozicijai.

Manau, Metalinė Žiurkė leis dirstelti, kaip toliau rutuliosis šis sudėtingas išsilaisvinimo procesas. Nors aišku viena – ES minimu aspektu laukia nauji iššūkiai.

Atkreipiau dėmesį ir į tai, jog ne visada sutapo Europos Sąjungos senbūvių bei naujokų iš Rytų interesai. Šioje srityje, ko gero, taip pat bus nemažai  aktualių reikalų.

Didelius nesutarimus besibaigiantis laikotarpis kiauliškai pakišo ir NATO. Tai ir D. Trumpo kritika, ir Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono negatyvi nuomonė, ir Turkijos vadovybės prieštaringas elgesys organizacijos atžvilgiu.

Kas laukia Metalinės Žiurkės metais: nesutarimai tęsis ar bus rastas kažkoks bendras sprendimas?

Įdomūs procesai politinės “kairės” ir “dešinės” terpėje

Šįmet tarptautinėje arenoje stebėjau opurtunistinės, amorfinės, besikabaldavusios, vis labiau į politinę pelkę beklimpusios taip vadinamos “kairės” konvulsijas, tos, kurioje galima buvo rasti begalę neaiškių, beidėjinių, tik savo interesais besirūpinančių organizacinių darinių, vis dažniau pralaimėjusių įvairias politines batalijas. Regis, tos “kairės” veikėjai, kurie be beprasmiško, beatodairiško pliurpimo iš tribūnų daugiau nieko nemokėjo, kurie manė, jog gražūs žodžiai, lozungai, pažadai, nepaisant akivaizdžių grubiausių ir kvailiausių klaidų, nuolat telks jų šalininkus, nesuprato, jog tik konkreti, sudėtinga, daug pastangų bei sveikatos reikalaujanti veikla galimai grąžintų žmonių pasitikėjimą.

Žodžiu, tai “kairei”, kad iš jos bet kas nesityčiotų, reikėtų apsivalymo, savo tapatybės atradimo bei ryžtingo, kryptingo darbo. Gal tas procesas prasidės Metalinės Žiurkės metais?

Tuo tarpu “dešinė” mobilizavosi, o jos veiklos išdava – vis dažniau skintos pergalės. Matėsi, kad tos pozicijos politikai žinojo savo tikslus, gražius žodžius parėmė konkrečiais darbais, todėl vis daugiau piliečių jautė jiems simpatiją.

Tik globalizmo šalininkai kažin ar tuo džiaugėsi, nes “dešinės” požiūris ES atžvilgiu daugumoje skeptiškas.

Apie karinių konfliktų pavojų

Kiaulės metais dauguma ekspertų buvo įsitikinę, jog brannduolinis karas neįmanomas, kadangi tuo atveju žmonijos lauktų pražūtis. Manau, kad ir Metalinė Žiurkė jų nuomonės nepakeis.

Kitas reikalas – lokaliniai kariniai konfliktai. Galimas grėsmes specialistai vardino pradėdami nuo įprastinių karinių veiksmų ir baigdami galimu taktinio branduolinio ginklo panaudojimu.

Be abejo, tai tik spėliojimai. Kas žino, kiek tos prognozės realios? Neatsakys, matyt, ir Metalinė Žiurkė.

Tiesa, neramino įtempta padėtis tarp Rusijos ir Ukrainos, Baltijos šalių bei Lenkijos. Diplomatinė ritorika, priešiškas apsižodžiavimas vis aštrėjo. Be to, konkuravusios antagonistinės jėgos pasaulyje vis akivaizdžiau ginklavosi, siekė savo karinio pranašumo. Žodžiu, taikus sambūvis byrėjo.

Kaip toliau vystysis įvykiai šioje sferoje, taip pat atsakys Metalinė Žiurkė.

Related posts