Vievis: Joninės…Joninės…

ROMUALDAS ČERNECKIS, www.dirst.lt 

Vievis: Joninės…Joninės…

2019 – 06 – 23

Ir šįmet birželio 21 – ąją Vievyje tradiciškai šurmuliavo Joninės (Rasos,Saulės sugrįžimo šventė…).

Apie Saulės sugrįžimo šventę

Kaip žinia, vasaros saulėgrįžą, pažymima maždaug tuo metu, kai Šiaurės pusrutulyje būna ilgiausia diena bei trumpiausia naktis. Tarp kitko, šiose pramogose yra išlikę senieji papročiai, pavyzdžiui, vainikų pynimas, žoliavimas bei kupoliavimas, paparčio žiedo ieškojimas bei laužo kūrenimas, ir tų apeigų elementai – vandens, ugnies, augmenijos simbolika.

2003 m. Joninės mūsų šalyje paskelbtos nedarbo diena, kada sveikinami Jonai bei Janinos, kurie neretai papuošiami vainikais. Kasmet rengiamos masinės tokio pobūdžio šventės. Jų metu ypač daug žmonių suplūsta į Kernavę, ant Rambyno kalno, į Jonavą. Šiose šventėse susipina Rasų ir Joninių tradicijos.

Pasilinksmino bei apdovanojo Jonus ir Janinas

Tądien minimą tradicinę šventę surengė Vievio kultūros centras (VKC – Audronė Stepankevičiūtė), o partneris, kaip teigė organizatoriai savo skelbime, buvo vietos seniūnija.

Vakare į miesto pramogų ir laisvalaikio zoną šalia pradinės mokyklos bei gimnazijos rinkosi prisiminti Joninių tradicijas, pasilinksminti nusprendę žmonės. 19 val. ten jau veikė prekybinė ir vaikams skirta pramogų mugė. Daugmaž po pusvalandžio prasidėjus šventei apie vasaros saulėgrįžą papasakojo Vievio trečiojo amžiaus universiteto (TAU) Gamtos pažinimo fakultato kuratorius Antanas Anskaitis, po to koncertavo Vilniaus folkloro kapela „Ratilai“ ir Grigiškių analogiško pobūdžio ansamblis „Spalgena“.

Svečiai paragino publiką prisiminti tradicinius Joninių simbolius. Susirinkusieji noriai atsiliepė į kvietimą, Apsišlakstę vandeniu bei nusišluostę baltu rankšluosčiu jie praėjo medinius augmenija papuoštus vartus, šitaip tapę šventės dalyviais.

Kiek vėliau abu meno kolektyvai pamuzikavo, atliko, pavyzdžiui, dainas apie Kupolę, „Augo girioj ąžuolėlis“, „Aš užėjau ant kalno“, o aistruoliai susipažino šokdami ratelius, tradicijų puoselėtojos „Spalgenos“ moterys papasakojo apie dievą Perkūną, deives Žemyną ir Gabiją, uždegė aukurą, pavaišino susirinkusiuosius skania gira bei gardžia duona. Tuo tarpu kapelos „Ratilai“ vyrai kartu su kai kuriais žiūrovais sušoko „Meškutę“.

Kas be ko, vyko ir kitos pramogos: merginos, besiaiškindamos, kuomet ištekės, stengėsi ant karties užmesti vainikus, vaikų bei suaugusiųjų grupės traukė virvę. Organizatoriai nugalėtojus apdovanojo.

Žinoma, visi pagerbė ir dešimtį varduvininkų, kai prie scenos pasirodė pakviesti įvairaus amžiaus Jonai ir Janinos, atęjo ir Rasa, kurių galvas rengėjai tradiciškai papuošė nupintais ąžuolų vainikais, o ir dovanų įteikė. Tada pradėjo pramogauti šokių mėgėjai.

Jau temstant Joninių linksmybes paįvairino muzikos grupė „Kitava“, jos puikiai dainavusi vokalistė Rasa Stoškuvienė.

Artėjant vidurnakčiui šventės dalyviai su uždegtais fakelais nuėjo prie miesto ežero, Ten jie šėliojo iki vėlumos: ir laužą uždegė, ir vainikėlius plukdė, ir dainų klausėsi, įr pasišoko…

Related posts