BŪTIS: VILNIAUS APSKRITIES/ELEKTRĖNŲ KRAŠTO AKTUALIJOS  // APIE MEDIACIJĄ ŠEIMOS GINČUOSE # 2020 – 01 – 18

BŪTIS: VILNIAUS APSKRITIES/ELEKTRĖNŲ KRAŠTO AKTUALIJOS 

APIE MEDIACIJĄ ŠEIMOS GINČUOSE

2020 – 01 – 18

Informacijos šaltinis: www.elektrenai.lt

Aktuali šaltinio informacinė medžiaga: 

2020-01-16

Privalomoji mediacija – ikiteisminis ginčų sprendimo būdas šeimos ginčuose

Mediacija šeimos ginčuose nėra naujiena, ji dažniausiai taikoma kilus šeimos ginčams, kurie jau nagrinėjami teisme.
Kilus šeimos ginčui, šalys bendru sutarimu arba viena ginčo šalių savo iniciatyva turės kreiptis į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą dėl mediatoriaus skyrimo (šalys esant bendram sutarimui galės pasirinkti ir mediatorių). Tokiais atvejais iš valstybės biudžeto bus apmokamos ne daugiau kaip keturios valandos mediacijos, ne daugiau kaip viena valanda pasirengimo mediacijai ir ne daugiau kaip viena valanda mediacijos rezultatams įforminti. Šalys bendru sutarimu arba viena šalis savo iniciatyva taip pat galės nesikreipdamos į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą iš karto kreiptis dėl mediacijos į savo pasirinktą mediatorių, įrašytą į Lietuvos Respublikos mediatorių sąrašą, tačiau tokiais atvejais mediaciją apmokės pačios šalys pagal susitarimą su mediatoriumi.

Jei viena šalis kreipsis dėl mediacijos, pasirinktas mediatorius arba Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba kitai šaliai siųs pranešimą dėl inicijuojamos mediacijos. Jeigu per penkiolika darbo dienų pranešimo išsiuntimo dienos nebus gautas kitos ginčo šalies sutikimas dėl mediacijos vykdymo, bus laikoma, kad kita ginčo šalis nesutiko pasinaudoti privalomąja mediacija. Šiais atvejais privalomąją mediaciją inicijavusi ginčo šalis turės teisę kreiptis į teismą dėl ginčo išsprendimo. Taigi įstatymas numato saugiklių šaliai tais atvejais, kai kita šalis tyčia ar dėl kitokių priežasčių nesutiks medijuotis.
Tačiau atkreiptinas dėmesys, jog teismas, nustatęs, kad šalis neargumentuotai atsisakė pasinaudoti privalomąja mediacija arba prašymą perduoti ginčą spręsti mediacijos būdu pareiškė nesąžiningai, arba nesąžiningai naudojosi mediacija, arba mediacijos metu reiškė nesąžiningus prašymus, gali nukrypti nuo nustatytų bylinėjimosi išlaidų paskirstymo taisyklių. Tai reiškia, kad nesąžiningai šaliai (įskaitant šalį, kuri vengė medijuotis) bylinėjimosi išlaidos (ar dalis jų) gali būti nepriteisiamos, net jeigu ji laimėtų ginčą.

Daugiau informacijos savivaldybės interneto svetainės www.elektrenai.lt skiltyje Pirminė teisinė pagalba arba Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos interneto svetainėje https://vgtpt.lrv.lt.

Kilus klausimų, galite kreiptis į Elektrėnų savivaldybės administracijos Teisės ir personalo administravimo skyriaus teisininkus, tel.: (8 528) 58 088, (8 528) 58 051, el. p.: zivile.dastikiene@elektrenai.lt, vytautas.kasperavicius@elektrenai.lt.

Teisės ir personalo administravimo skyriaus informacija

Related posts