I. PAMĄSTYMAI # ROMUALDO ČERNECKIO P. <473 / 584> ŽIEMA: KODĖL SVARBU PASIRŪPINTI PAUKŠČIAIS # 2022 – 01 – 17

I. PAMĄSTYMAI

ROMUALDO ČERNECKIO

473 / 584

PARUOŠĖ ROMUALDAS ČERNECKIS

2022 – 01 – 17

Šaltinis: 2022 METŲ KALENDORIUS

ŽIEMA: KODĖL SVARBU PASIRŪPINTI PAUKŠČIAIS

I

Lietuvoje žiemoja apie 70 rūšių paukščių, kurie yra prisitaikę gyventi mūsų klimato sąlygomis, tačiau paspaudus šaltukui ir žemei apsiklojus sniego danga Lietuvoje žiemoti likusiems paukšteliams išgyventi gali būti per sunku. Todėl mūsų pareiga – jais pasirūpinti, nes jie rūpinasi miškais, sodais ir daržais.

Kuo naudingos zylės, geniai, žvirbliai ir kiti paukščiai

Pagrindinė ir didžiausia sparnuočių nauda – tai kenkėjų naikinimas: žiemą paukščiai sulesa apie 90 proc. įvairių medžių, krūmų ir kitų augalų kenkėjų bei jų kiaušinėlių. Ne veltui paukščiai vadinami, miško, sodo ir daržo sanitarais.

Ypač didelių problemų darže ir sode sukelia kurkliai: jie gali sunaikinti bet kokius augalus. Kurklius ir jų kiaušinėlius labai mėgsta įvairūs paukščiai, todėl rudenį kurklių užpultą dirvą rekomenduojama apdirbti itin giliai – iki 30 cm, nes taip į paviršių iškelsite kurklių lizdus. Išversti lizdai taps tikru delikatesu paukšteliams, o dirvoje be kurklių sėklas pavasarį galėsite sėti drąsiau.

Taip pat sode specialistai rekomenduoja įrengti vieną ar keletą inkilėlių ir lesyklėlių sparnuočiams, kad, sukiodamiesi aplink, jie išnaikintų kenkėjus.

II

Kaip ir kada lesinti sparnuočius

Pasak ornitologų, svarbu nepradėti paukščių lesinti per anksti, nes dažnai čia lengvai gaudami maisto į šiltuosius kraštus neišskrenda migruojantys paukščiai, kuriems žiema – nepakeliama. Lesinti paukščius reikia pradėti tada, kai paspaudžia pirmasis šaltukas arba žemę padengia sniegas, kai migruojantys paukščiai jau tikrai būna palikę Lietuvą.

Lesinti geriausia specialiai tam įrengtoje lesykloje: ji nebūtinai turi būti pirkta; gali būti pagaminta iš namuose rastų daiktų, pavyzdžiui, plastikinio butelio. Svarbiausia, kad jos viršus būtų uždaras ir lesalas nuo kritulių nesudrėktų ir kad lesdami paukšteliai turėtų kur tupėti.

Tačiau svarbiausia – jei nusprendėte lesinti paukščius, lesinti turėsite viso sezono metu, nes yra blogiau pradėti lesinti ir nutrauti, nei visai nepradėti lesinti. Sparnuočiai labai greitai pripranta prie lesyklos vietos ir to, kad ten gali rasti maisto, todėl neieško alternatyvų. Jeigu nebepasirūpinsite jų lesalu, jie gali žūti iš bado. Lesalo papildyti reikėtų kasdien arba, blogiausiu atveju, kas antrą dieną.

Related posts