I. DATA # ROMUALDO ČERNECKIO P. <1236> DIRST: TARPTAUTINĖ JŪROS KIAULĖS (DELFINO) DIENA # 2022-05-14

I. DATA

ROMUALDO ČERNECKIO

1236

DIRST: TARPTAUTINĖ JŪROS KIAULĖS (DELFINO) DIENA

Paruošė ROMUALDAS ČERNECKIS

2022-05-14 

Šaltinis: INTERNETO ERDVĖ  

Minima: 2022.05.16

Lietuvos jūrų muziejus kasmet gegužės 16 d kviečia į Tarptautinės jūros kiaulės (Baltijos delfino) dienos minėjimą. 1979 m. Klaipėdoje pradėtas kurti jūros muziejus, o 1986 m. – Delfinariumas, kuriame dabar pristatomi delfinų ir jūros liūtų pasirodymai.

Paskutinį kartą Baltijos jūros delfiną, vadinamą Baltijos jūros kiaule, Lietuvos žvejai Baltijos jūroje pagavo ir atgabeno į muziejų 2003 m. vasario 23 d. Tai retas delfinas. 2001 m. toks delfinas netyčia pateko į žvejų tinklus Melnragėje.

Nors gyvena vandenyje, delfinai – ne žuvys, o žinduoliai. Jie kvėpuoja oru, vis iškildami į paviršių. Beje, jie labai įdomiai miega – užplaukę ant seklumų ar tiesiog plūduriuodami paviršiuje, visada atmerkę vieną akį, iš vandens iškišę bent vieną šnervę. Kartais miega net plaukdami, retkarčiais išlįsdami įkvėpti oro. Delfinai plaukia apytikriai 8 km/val. Iš viso gali pasiekti greitį iki 40 km/val., o kai labai skuba – šokinėja į orą.

Nuo seno žinomas ypatingas delfino ryšys su žmogumi. Žinoma atvejų, kai delfinai jūrose išgelbėdavo žmones. Skirtingai, nei kiti gyvūnai, jie tai darydavo be jokio paskatinimo, tiesiog geranoriškai. Kai kurie gydytojai tvirtina, kad delfinai turi galios gydyti sutrikusios psichikos ir motorikos žmones.

Įvairiose tautose delfinai buvo garbinami. Pavyzdžiui, Australijos aborigenai tiki, kad mirusi dvasia įsikūnija į delfiną. Delfinus jie laiko pagalbininkais, netgi meldžiasi Delfinui Broliui. Broliais delfinus laiko ir Kalifornijos indėnai. Kinams delfinas – laimės ženklas. Pagal Feng shui, dviejų delfinų statulėlę rekomenduojama pasistatyti miegamajame, vakariniame kampe, tuomet sutuoktiniai gerai sutars, mylės vienas kitą.

Related posts