I. PAMĄSTYMAI # JONO PAULAUSKO P. <347> NORIU PASIDALINTI TRIMIS MALONIOMIS ŽINIOMIS III # 2022-05-20

I. PAMĄSTYMAI

JONO  PAULAUSKO

 

 347

 JONAS PAULAUSKAS

2022-05-20

NORIU PASIDALINTI TRIMIS MALONIOMIS ŽINIOMIS

III

Na ir trečioji – maloniausia – žinia yra apie mūsų šauniąją Moniką Liu. Turbūt jau visi žinote, kad pirmą kartą Eurovizijų istorijoje šiais metais dainų konkurse įvyko istorinė akimirka – pirmą kartą skambėjo kūrinys daininga lietuvių kalba, kurią padainavo mūsų atstovė Monika Liubinaitė (sceninis vardas Monika Liu), stiliaus ekspertų įvertinta kaip viena stilingiausiai apsirengusių atlikėjų. Itališkasis stiliaus žurnalas „Vanity Fair“ po pirmosios eurovizinės kovos aptardami visų dalyvių įvaizdžius mūsų dainininkę apibėrė komplimentais. „Rafinuočiausia vakaro atlikėja – lietuvė Monika Liu, pasipuošusi tviskančia suknele su amerikietiška iškirpte, kuri apnuogino nugarą bei pečius. Kita planeta“, – žavėjosi vanityfair.it.

Akivaizdu, kad jos atliekami elegantiškieji „Sentimentai“ Turine sužavėjo net ir tuos, kuriems lietuvių kalba svetima. „Daug kas man sakė, kad neturėčiau vykti į konkursą su lietuvių kalbos daina, žmonės buvo įsitikinę, kad jos niekas nesupras. Tačiau buvau šia daina užtikrinta. Labai didžiuojuosi savo gimtąja kalba, o tai turėtų daryti ir kiekvienas lietuvis. Aš esu čia, kad padaryčiau lietuvių kalbą populiarią“, – šypsodamasi kalbėjo Monika. Arenoje šio kūrinio metu netilo plojimai, o pabaigoje finalininkę publika įvertino dar didesnėmis ovacijomis. Surinkusi 128 balus, Lietuvos atstovė konkurso finale užėmė 14-ą vietą. Norėčiau pabrėžti, kad šis skaičius “14” yra savotiškai magiškas jos gyvenime – būdama 14 metų Monika parašė savo pirmąją dainą, “Eurovizijos 2022“ konkurso finalas vyko gegužės 14 d., kuriame ji užėmė 14-ą vietą! Ir ši vieta, drįstu tvirtinti, tarp 40 šalių dalyvių mūsų mažai šaliai yra gana garbinga. Tiesa, džiaugiantis šia kuklia Lietuvos pergale europiniame konkurse gaila darosi Vokietijos, kuri jau ne pirmą kartą Eurovizijoje gauna tik 0 (!) balų.

Tiesa, kalbant apie vertinimo balus, kiek nustebino Ukrainos žiuri, kuri tiek Lenkiją, tiek ir Lietuvą įvertino 0 (!) balų. Įdomu, kad „Eurovizijoje“ dainas vertinusi Ukrainos žiuri narė dainininkė Irina Fedišin,sulaukusi didžiulių priekaištų dėl šito, tikino kad savo vertinimo anketoje buvo parašiusi Lenkijai 10. „Pati apie tai buvau rašiusi: rašiau, kad Ukrainos balai mane taip pat nustebino. Tie rezultatai šokiravo ir mane“, – sako I. Fedišin. Kodėl komisija paskelbė nulį, ji sako nežinanti. Nežinome kodėl ir mes. Kiek gi Lietuvai ji skyrė balų nepasakė.

O socialiniuose tinkluose užvirus diskusijoms, kad Ukrainos komisija Lietuvai „Eurovizijoje“ neskyrė balų, savo viešą atsiprašymą pateikė Ukrainos kultūros ir informacijos ministras Oleksandras Tkačenka. Jis teigė, kad toks įvertinimas jokiu būdu neatspindi tikro požiūrio į kaimynines šalis. „Šis įvertinimas jokiu būdu neatspindi mūsų tikro požiūrio į jus, mūsų artimiausius draugus Europoje. Taip, britai buvo šaunūs ir liko antri, bet skirti lenkams ir lietuviams 0 yra labai gėdinga. Ukrainos žmonės skyrė 12!” – teigė ministras.

Ir iš tiesų, nors Lietuvos atstovės pasirodymas Ukrainos komisijos nesužavėjo, žiūrovai pirmojo pusfinalio metu skyrė Monikai Liu pirmą vietą ir įvertino 12 balų.

Ukrainos žiūrovų mūsų Liu neliko nepastebėta ir finalo metu, čia ji gavo 10 ukrainiečių balsų. Deja, tai jau ne pirmas kartas, kai kyla pasipiktinimas Ukrainos žiuri komisijos skiriamais balais Lietuvai. Prieš metus taip pat stebėjomės, kai iš Ukrainos komisijos Lietuvos atstovai „The Roop“ taip pat negavo nė vieno taško.

Užtat čia pasižymėjo Rusija, kurios atstovams buvo uždrausta dalyvauti Eurovizijoje dėl pradėtos agresijos prieš Ukrainą. Lygiai kaip ir Baltarusijai. Daugelis Rusijos žiniasklaidos ir socialinių tinklų vartotojų bando atkreipti dėmesį į ukrainiečių grupės solisto Olego Psiuko raginimą nuo scenos gelbėti žmones iš Mariupolio „Azovstal“ kaip konkurso taisyklių pažeidimą. Jo žodžius vadina „politiniu pareiškimu“ ir daro išvadą, kad „laimėjo ne muzika, o politika“. Rusijos propagandistas Vladimiras Solovjovas teigė, kad grupė iš konkurso turi būti už tai diskvalifikuota. Jie netgi ėmė teigti, kad ukrainiečių “Stefanija” – plagiatas. Esą ši daina jau seniai buvo parašyta kažkokio slovako. Plagiato tema skamba vos ne kiekviename Eurovizijos konkurse.

Atrodo ir pernai konkurso laimėtojai – italų „Maneskin“ grupė – buvo apkaltinta plagiatu. Tuo tarpu Rusijos Valstybės Dūmos vicepirmininkas Borisas Černyšovas taip pat kritikavo Ukrainos pergalę, sakydamas, kad „laimėjo politika, robotai ir sukčiavimas. „Eurovizijoje nugalėjo politika, botai ir sukčiavimas. Ir vėl žiūrovų balsavimas padėjo pasiekti norimą rezultatą. Visi to tikėjosi ir žinojo iš anksto“, – rašė B. Černyšovas.

Italijos policija teigia užkirtusi kelia rusų programišių atakoms prieš „Eurovizijos“ dainų konkurso finalą Turine. Programišiai per pirmąjį pusfinalį antradienio vakarą ir per finalą naktį iš šeštadienio į sekmadienį mėgino įsilaužti į sistemas, sekmadienį Turine pranešė policija.

66-oji „Eurovizija“ neapsiėjo ir be skandalų. Sekmadienio naktį dainų konkurso organizatoriai išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, kad šešių šalių žiuri balsavimuose buvo nustatyta pažeidimų. Nusižengusios komisijos diskvalifikuotos, o jų balsai pašalinti ir pakeisti pagal nustatytą sistemą išvestais vidurkiais. Nors organizatoriai patys konkrečiai neįvardijo, kurių šešių šalių nacionalinės žiuri buvo nušalintos nuo „Eurovizijos“, portalas escxtra.com rašo, kad tai – Azerbaidžanas, Sakartvelas, Juodkalnija, Lenkija, Rumunija ir San Marinas. Būtent jų žiuri nariai nebuvo nurodyti oficialiame „Eurovizijos“ puslapyje, priešingai nei kitų valstybių.

Teigiama, kad būtent dėl minėtos priežasties šių šalių balsus per finalo transliaciją perskaitė EBU vykdomasis konkurso prižiūrėtojas Martinas Österdahlis, o ne valstybių deleguoti pranešėjai.

Related posts