I.: PAMĄSTYMAI/HUMORAS # D.: „ECH, ODESA – ŽEMČIŪŽINA U MORIA…“ # JONO PAULAUSKO P.<879> 2023-09-07

I.: PAMĄSTYMAI/HUMORAS

JONO  PAULAUSKO

 

879

 JONAS PAULAUSKAS

2023-09-07

D.: „ECH, ODESA – ŽEMČIŪŽINA U MORIA…“

Mūsų politikos apžvalgininkas Alvydas Medalinskas šią vasarą apsilankė šioje „žemčiūžinoje u moria“. Pabandysiu psidalinti jo įspūdžiais šiame mieste, garsiame savo gyventojais ir architektūra, jų neįprastu, tik šiam miestui būdingu požiūriu į gyvenimą ir jo reiškinius, odesiečių tarpusavio santykius, sugebantiems nežiūrint karo baisumų su nepakartojama ironija ir optimizmu juokauti reiškiant savotiškai – odesietiškai – savo jausmus ir mintis pašnekovams.

Todėl, galbūt, ir nemiršta legendos apie odesietiškus anekdotus ir jų taiklius išsireiškimus, šimtąkart lenkiančius savo šmaikštumu ir logišku samprotavimu visiems žinomus Gabrovo juokelius. Štai, pavyzdžiui, kaip jis aprašo savo apsilankymą vienoje Odesos įžymybių – Moldavankoje.

##

##

„Atsidūrus Odesos Moldavankoje, kaip neužeisi papietauti į garsaus XX a. pradžios kriminalinio autoriteto Mišos Japončiko vardo kavinę. Dažniausi svečiai: šalia įsikūrusios Ypatingųjų situacijų tarnybos darbuotojai iš VRM. Būna ir policininkų. Maistas paprastas, bet skanus. Pietus valgant, užsimezgė kalba su kavinės darbuotojais, kurie ir dabar įsitikinę, kad nors Miška Japončikas buvo banditas, bet jis rūpinosi paprastais žmonėmis Moldovankos rajone, kur pats ir gyveno. O plėšė tik turtingus, kurie prisigrobė iš žmonių darbo. Ir miesto centre.

Moldavanka rajone buvo sukurtas filmas apie Mišką Japončiką ir apie kitą garsią to meto nusikalstamo pasaulio asmenybę vagilę Sonią Auksarankę. Odesos vaškinių figūrų muziejuje abu pagerbti kaip ir Odesos miesto įkūrėjai.

Kavinėje netrūksta Odesos tam tikrų specifinių elementų. Meniu galite paragauti žandarų arba bendiužnikų salotų, išeinant įmesti pinigus į banditų juodąją kasą: obščaką, o, jeigu maistas ar kažkas kita kavinėje nepatiko, galite parašyti apie tai skundų knygoje. Bet… tai būtų, matyt, paskutinis Jūsų įrašas. Kavinės personalas prašo įspėti, jeigu norėsite rašyti kokį nors skundą, kad jie galėtų spėti pasislėpti. Granata dalykas rimtas…

Juodas humoras? Taip, sutinku. Bet, matant, kas darosi aplink, tas nuolat vykdomas rusų dronų ir raketų atakas, girdint nuolat apie žuvusius ir sužeistus žmones, supranti, kodėl Odesa ir toliau juokauja. Neretai tas humoras Odesos žmones ir gelbėja, kad neprarastų dvasios. Bendrai kalbant, ne tik didelis ryžtas, valia, pasiaukojimas, tikėjimas, bet ir humoras šiuo sunkiu metu palaiko Ukrainos dvasią.

Man labai patiko Odesa su savo odesietišku šarmu. Nebaisios jiems kulkos, oro pavojai ir nei užteršta bei užminuota jūra – jie visur su savo linksmumu, paslaugumu, geraširdiškumu”.

A   N   E   K   D   O   T   A   I

IŠ ODESOS

 ##

– Fima, kažkodėl Saračkos nesimato.

– Mes susibarėme ir ji išvažiavo pas savo mamą. Taip sakant, į istorinę tėvynę.

 ##

Mirštantis Rabinovičius prašo žmonos:

– Kai aš mirsiu, įdėk į mano karstą Torą.

– Na, gerai, Abramčikai.

– Ir dar įdėk Bibliją ir Koraną.

– Kam?

–Dėl viso pikto, Roza. dėl viso pikto.

 ##

– Chaimai, aš girdėjau, kad jūs vesti ruošiatės?

– Vis dėlto, taip!

– Ir kaip jums patinka būsimoji žmona?

– Oi, kiek žmonių, tiek nuomonių. Mamai patinka, man – ne.

 ##

##

Fima ieško santuokos liudijimo:

– Sonia, kur tas popierius iš kalėjimo apie įkalinimą?

– Fima, tyliau! Tai tavo abonementas maitinimui triskart per dieną, visam gyvenimui iki mirties!

 ##

– Sara, kodėl tavo vyras nesiima jokių priemonių, kad išsigydytų kurtumą?

–Jis laukia, kol vaikai baigs muzikos mokyklą.

 ##

 ##

– Žinoma, tu niekada nevesi merginos dėl pinigų, Moše?

– Žinoma, Jefimai. Bet, kita vertus, juk nebūtų gerai, jei ji liktų senmerge, vien todėl, kad turi pinigų.

 ##

– Sofija, jūs girdėjote žmones sakant, kad tie, kuriems patinka aktyviai užsiimti seksu, gyvena kur kas ilgiau.

– O ką aš tau sakiau! Ta sena prostitutė Cilia gyvens ilgai, net ir už mus ilgiau.

 ##

Atmintinė vienos žydų šeimos tualete: “Nesėdėkite šiaip sau, galvokite apie ką nors.”

(B. d.)

Related posts