I: SENJORŲ DIENOS/KELIONĖS # MANO IŠVYKA Į GRAIKIJOS SALĄ KRETĄ I # JONO PAULAUSKO P.<887> 2023-09-16

I: SENJORŲ DIENOS/KELIONĖS

JONO PAULAUSKO

887

MANO IŠVYKA Į GRAIKIJOS SALĄ KRETĄ I

 

JONAS PAULAUSKAS

2023 – 09 – 16

„Graikijos sala, į kurią keliautojai sugrįžta ne kartą – vilioja krištoliniu vandeniu ir natūraliais gamtos stebuklais…”

Deja, tai ne mano žodžiai, o Novaturo kelionių agentūros reklama. Ja susižavėjęs, nutariau patikrinti, ar tai tiesa. Tad su žmona nutarėme šiais metais (rugpjūčio 27 – rugsėjo 05) nuvykti poilsio į šią salą, pilną krištolinio vandens ir natūralių gamtos stebuklų. Kaip rašo turistinis kelionių bukletas, Kreta yra Graikijos turizmo centras, kuriame daug saulės ir retai lyja. Labai švelnus klimatas, paplūdimių gausa ir gerai išvystyta infrastruktūra pritraukia daug turistų. Čia yra trys kalnų sistemos: Baltieji kalnai, arba Lefka Ori; Ida arba Psilorite; Dikteyskie, arba Lasito kalnai. Upės nėra didelės. Šviežias vanduo gaunamas iš ežerų. Didžiausias iš jų Kurna yra vienas iš pagrindinių nuostabių gamtos objektų saloje.

Sprendžiant iš mitų, šioje saloje gimė Dzeusas. Ten ir dabar turistai lanko Dzeuso olą. Dzeusas įsimylėjo Europą, pavogė ją ir jie išvyko į Kretą. Šiandien galima čia aplankyti Senovės Gortynos griuvėsius, Dzeuso sūnaus karaliaus Mino sūnaus rūmus Heraklione. Kitas populiarus senovės mitų, susijusių su Kretos sala, vietinis herojus yra Tesėjas. Jis tapo salos išvaduotoju nuo baisaus tauro – žmogaus Minotauro, kuris kasmet reikalaudavo atsiųsti jam po 12 berniukų ir mergaičių, kuriuos jis prarydavo. Tesėjas išdrįso kovoti su pabaisa. Į pagalbą jam atėjo karaliaus Mino duktė Ariadnė, padovanojusi jaunuoliui siūlų kamuolį, kurio dėka herojus, nugalėjęs Minotaurą, išlipo iš nelemto labirinto, kuriame gyveno ta pabaisa.

Žmogus įkėlė koją į Kretos žemę maždaug 8000-7000 m. Tai neolito laikotarpis. Antrojo amžiaus prieš Kristų pradžioje Kretoje susikūrė 4 karalystės: Knosas, Festa, Malija ir Kato Zakro. Laikui bėgant sala tapo dominuojančia šiame regione jūrų transporto ir prekybos srityje.

Tada visose aplinkinėse žemėse žmonės žinojo, kur yra Kretos sala. Tačiau vienu metu netoliese esančioje Santorinio saloje įvyko didelis žemės drebėjimas, sukėlęs potvynio bangą, kuri sunaikino Knosą ir netoliese esančias gyvenvietes. Po poros šimtmečių įvyko dar vienas pražūtingas žemės drebėjimas, kuris visiškai sunaikino Mino laikų civilizaciją ir pavertė Knoso rūmus griuvėsiais.

Į tolimąjį regioną, kur yra Kretos sala, arabai atvyko 824 m. Kai šią vietą užkariavo kryžiuočiai, ją perdavė Venecijai. Sala buvo nuskurdusi ir visiškai nusiaubta. Auksiniu Kretos salos istorijos periodu laikomas XV – XVII a., kai ten karaliavo italų kultūra, švietimas ir Bažnyčia. Padidėjo salos meninio raštingumo lygis.

Saloje išliko įvairių laikotarpių bažnyčios ir katedros: Agios Titos, Agios Mark, Agios Minas ir Pantanassa, Agios Aikaterini, Šv. Petro ir Pauliaus vienuolynas, Katedra. Salą valdę venecijiečiai iškėlė užduotį Kretai pastatyti gynybinę sieną visoje saloje. Siena išliko iki šių dienų. Pastatas įspūdingas, pavyzdžiui, kai kuriose vietose plotis siekia 60 metrų.

Kai kurie iš labiausiai vertų dėmesio istorinių eksponatų yra ikonų tapytojų Kretoje darbai: El Greco, Michailas Damaskinos, Theophanis ir Georgios Klontzas.

Salos namų stilius yra neoklasicizmas. Kretos saloje labai išvystyta įvairių epochų fontanų sistema. Kai kurie iš jų vis dar veikia. Verta aplankyti Retimno miesto tvirtovę. Manoma, kad ten buvo Apolono šventykla. Lassithi plokščiakalnyje galima rasti Dzeuso urvą. Kreta garsėja savo įžymybėmis, senovinėmis skulptūromis ir istorinėmis vietomis. Turistai čia atvyksta mėgautis vaizdingais kraštovaizdžiais ir maudytis skaidrioje jūroje. Daugelį keliautojų traukia gražūs paplūdimiai, keistai maži istoriniai miestai, skanus maistas ir vynas, taip pat draugiškas, svetingas vietinių gyventojų būdas.

Salą skalauja trys jūros – Libijos pietuose, Jonijos vakaruose ir Viduržemio šiaurėje. Kreta yra tarp trijų žemynų ir ribojasi su tokiomis šalimis kaip Italija ir Turkija. Tai viena iš Graikijos periferijų. Šiandien Kreta susideda iš keturių regionų: Herakliono, Chanijos, Retimno ir Lassithi. Labiausiai populiarūs kurortai įsikūrę Lasityje ir Heraklione. Tai Agios, Elounda, Nikolaos, Malia ir Chersoneso miestai.

Mes su žmona pasirinkome poilsiui Chersonesą. Tai buvęs paprastas žvejų kaimelis, nutolęs nuo Kretos sostinės Herakliono apie 26 km, tapęs labai populiariu poilsio centru. Jis – judrus, jaunimo pamėgtas kurortas. Čia įsikūrę viešbučiai, barai, diskotekos, suvenyrų parduotuvės, yra mini golfas, kartingai, nedidelis vandens parkas, kuriame vasaros metu vyksta dieninės diskotekos ir pramogos. Parduotuvės dirba iki vidurnakčio, barai ir naktiniai klubai – iki ryto arba kol yra lankytojų.

Tai kosmopolitiškiausias kurortas saloje, išsiskiriantis tavernų, restoranų gausa. Vakarais, kai duris atveria naktiniai barai ir diskotekos, čia kunkuliuoja gyvenimas. Iš Chersoniso patogu nuvykti į Heraklioną, Agijos Nikolaja ir kitas žymesnes salos vietas.

Netoli kurorto, maždaug už 2 – 6 km, išsidėstę tradiciniai ir labai jaukūs kaimeliai Anisaras, Analipsis. Pavargusieji nuo didelio šurmulio šiuose kaimeliuose visada ras atokvėpį. Už 8 km nuo Chersoniso – Guveso miestelyje yra tavernų, restoranų ir jaukių kavinukių, smėlio paplūdimyje yra galimybė užsiimti aktyviu vandens sportu.

Pavažiavus dar kelis kilometrus į vakarus randame Kokinį Chanį, kuris dėl savo puikaus paplūdimio bei jaukių vietinių tavernų ir restoranų, o juose siūloma pavakarieniauti paplūdimyje ir paragauti tradicinės virtuvės patiekalų, tapo turistų mėgstama vieta. Iš čia, keliaujant į Herakliono oro uostą, senuoju greitkeliu, atsiveria itin gražūs jūros ir grubaus kranto vaizdai.

Mes buvome įsikūrę keturių žvaigždučių viešbutyje Casa Orama Boutique. Gyvenome jaukiame nedideliame kambaryje, kurį mums tvarkė vos ne kasdieną, o kas tris diens keitė patalynę ir rankšluosčius.

 (B.d.)

Related posts