BŪTIS: SENJORŲ DIENOS / KELIONĖS # JONO PAULAUSKO P.<65/99> POILSINĖ – PAŽINTINĖ KELIONĖ Į ITALIJĄ (PRISIMINIMŲ TRILOGIJOS II DALIS) # 2021 – 07 – 08

BŪTIS: SENJORŲ DIENOS / KELIONĖS

JONO PAULAUSKO

65/99

POILSINĖ – PAŽINTINĖ KELIONĖ Į ITALIJĄ

(PRISIMINIMŲ TRILOGIJOS II DALIS)

JONAS PAULAUSKAS

2021 – 07 – 08

KELIONĖ  Į ITALIJĄ. II DALIS – MURANO SALA

 Kiekvienas, atvykęs į Italiją, stengiasi parsivežti iš ten itališkų suvenyrų. Pirmojoje dalyje jau minėjau apie italų kaukes, be kurių tiesiog neįmanoma grįžti į namus. Kitas žymus šios šalies, teisingiau Venecijos, suvenyras – spalvoto venecijietiško arba Murano stiklo gaminiai. Šie patrauklūs dirbiniai gaminami Murano saloje esančiame stiklo fabrike. Sala nutolusi nuo Venecijos tik 1,5 kilometro.

##

Aš ant tilto Murane

 Murano sala –  septynios atskiros salelės, kurios visos sujungtos tiltais, lyg Venecijos kanalų tiltelių kopijomis. Ji tapo stiklo gamybos centru po to, kai 1291 metais Venecijos Respublika, bijodama gaisrų ir medinių statinių sunaikinimo, į šią salą perkėlė visus stiklo meistrus su jų dirbtuvėmis. Todėl tarp pavadinimų Venecijos stiklas arba Murano stiklas nėra esminio skirtumo – tai tas pats. Tiesiog XIII amžiuje 1,5 km atstumas laikytas daug didesniu negu šiais laikais.

Turistai Murano stiklo fabrike

Greitai Murano salos stiklo meistrai tapo žinomiausiais vietos gyventojais. XIV amžiuje jiems leista nešiotis kardus, jie buvo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės Venecijos Respublikoje, ištekindavo savo dukteris už turtingiausių giminių jaunikių. Palikti respubliką stiklo meistrams buvo draudžiama, tačiau kai kurie vis dėlto surizikuodavo ir įkurdavo dirbtuves Anglijos ar Nyderlandų miestuose.

Stiklo pūtikas pademonstravo turistams stiklo vazelės gamybą

Šį nuostabų žirgą meistras išpūtė per 5 minutes!

Ištisus amžius Murano stiklo meistrai savo rankose laikė aukščiausios kokybės stiklo gamybos monopolį. Jie išvystė ir patobulino daugybę jos technologijų: tai optiškai skaidrus stiklas (cristallo), kas leido Venecijos Respublikai vienintelei Europoje gaminti veidrodžius, stiklas su aukso siūlais (aventurine), spalvotas stiklas (millefiori), pieno stiklas (lattimo) ir brangiųjų akmenų stiklinės imitacijos. Gamindami dabartinius stiklo ir stiklinės juvelyrikos gaminius iki pat šių dienų Murano stiklo meistrai naudoja minimas amžių senumo technikas.

Venecijos stiklo gaminiai

Spalvotas Murano stiklas interjere

 Muranas žymus ne tik stiklo fabriku, bet ir savo architektūra. Šios salos pastatai nudažyti įvairiomis spalvomis. Gidas pasakojo, kad tai sena tradicija. Mat jūreiviai nusidažė savo namus visokiomis spalvomis, kad grįždami iš jūros kiekvienas regėtų savo būstą.

Saloje turistus taip pat stebina čia išlikę gilios senovės paminklai – net XIV a. cerkvė, taip pat pasaulio užkariautojų barbarų žiauriojo vado  Atilos akmeninis sostas.

Prie senovinės šventyklos ir žilą senovę menančių skulptūrų 

Related posts