Kitas pasaulinis karas – ant laikmečio slenksčio?

Romualdas Černeckis 

Kitas pasaulinis karas – ant laikmečio slenksčio?

Vis dažniau pasitaiko nauju pasauliniu branduoliniu karu gąsdinančių politikų, įvairių ekspertų. Ar galimas globalus ginkluotas konfliktas – reali grėsmė?

Tiesą pasakius, dabartiniai tarptautiniai įvykiai sudaro prielaidas tokioms baisioms prognozėms plisti. Ypač, kai pagrindinės konfliktuojančios šalys ne tik turi galybę masinio naikinimo ginklų, bet ir toliau juos tobulina bei kuria.

Neramina ir žmonijos istorija, beje, ir civilizacijų likimai planetoje, apie kurias kai kurie mokslininkai atviriau, bet vis dėlto atsargiai, puse lūpų informuoja – jų, susinaikinusių ar išžudytų, buvo nemažai.

Kokios gi priežastys kilti karui? Istorija kartojasi – tai teisė ne tik valdyti žemę ir teritorijos gyventojus, bet ir pastarosios gamtos turtus, t.y. dujas, naftą, anglį, kitką. Šiuo metu tai aktualu, kadangi analitikai vėl pranašauja artėjančią galingą viską apimančią pasaulinę krizę.

Kas gi nūnai vyksta pasaulyje? Ogi dažni lokaliniai karai, arši politinė, ekonominė, finansinė, psichologinė, religinė priešprieša Žemėje plintančio chaoso terpėje. Jau dabar žūsta daugybė žmonių, didėja pabėgėlių srautai, kuriuos, pavyzdžiui, Europos valstybių vyriausybės sunkiai besuvaldo, prasidėjo ginklavimosi varžybos tarp NATO šalių bei Rusijos, vyksta prekybinis karas tarp Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ir Kinijos, vis dažniau tiesiog nusispjaunama į tarptautinį saugumą garantuojančias ilgametes sutartis, didėja įtampa tarp Donaldo Trumpo Amerikos bei Europos Sąjungos, su plūstančiais emigrantais nesusitvarkančioje Vokietijoje neseniai atskleistas kariškių neonacistų sąmokslas…

Vieni politikai viešoje erdvėje šiuolaikinę situacija lygina su laikotarpiu prieš Pirmąjį pasaulinį karą, kiti su 1939 metais.Ir per tuos ginkluotus konfliktus žuvo milijonai žmonių. Mums to reikia? Žinoma, kad ne. Tuo labiau, kad numanome galimo branduolinio karo siaubingas pasekmes – dabartinės civilizacijos susinaikinimą. Be abejo, ši neideali, bet kas gi nenorėtų gyventi? Kita vertus, besitikintiems per tą nūnai tik įsivaizduojamą globalinę katastrofą išgyventi galima tiesiai pasakyti – jų viltys naivios bei nulinės. Protingiausia – karingiesiems nepradėti…

Yra tokį galimą konfliktą lyginančių su ankstesniais karais. Nieko panašaus! Dabartinės masinio naikinimo technologijos tokį mąstymą akivaizdžiai paneigia.

Be abejo, reikėtų tikėtis, kad išmintis nugalėtų. Tačiau tam būtinos visos žmonijos taikingųjų jėgų pastangos!

Related posts